Wielu ludzi decyduje się na wizytę u lekarza wtedy, gdy ból nie pozwala im już normalnie funkcjonować. Dotyczy to zarówno schorzeń zębów, jak i jamy brzusznej czy kończyn dolnych. Podobnie wygląda sytuacja z narządem wzroku – pacjenci pojawiają się u okulisty z zaczerwienieniem oczu, łzawieniem lub pieczeniem. Niektórych do zapisania się na wizytę zmusza dopiero znaczne pogorszenie widzenia. To niewłaściwe podejście. Szereg chorób ma praktycznie niezauważalne pierwsze symptomy, a wywołuje groźne dla zdrowia dolegliwości, kiedy już się rozwiną. Rozsądnym rozwiązaniem jest regularne sprawdzenie wzroku. Jak często powinno się je przechodzić?

Badanie wzroku u okulisty

Według okulistów młode osoby powinny poddawać się okresowym badaniom okulistycznym minimum co 2 lata. Po ukończeniu 40. roku życia najlepiej zwiększyć częstotliwość odwiedzin lekarza do przynajmniej jednej konsultacji rocznie. Nie należy z niej rezygnować, nawet jeśli uważamy, że z naszym wzrokiem nie dzieje się nic złego. Z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania np. na jaskrę czy zaćmę, zwiększa się też prawdopodobieństwo wystąpienia patologicznych zmian na dnie oka. Jeśli zostaną wykryte na wczesnym etapie, leczenie ma o wiele większe szanse powodzenia.

Posiadacz okularów oraz użytkownik soczewek kontaktowych to osoby, dla których rutyną są wizyty u specjalisty takiego jak okulista. Badanie wzroku w ich przypadku ma na celu ustalenie, czy wada wykazuje tendencje do pogłębiania, czy udało się ją zatrzymać. W pierwszym przypadku zazwyczaj zdarza się to u młodych ludzi, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Pacjenci, którzy nie odnotowują zmiany w ostrości widzenia od momentu pierwszego założenia okularów, mogą pojawiać się w gabinecie raz na 2 lata. Kontrolne badanie przeprowadzane w ramach profilaktyki w zupełności wystarczy.

Badania okresowe – okulista

Standardowo wizytę u okulisty rozpoczyna wywiad lekarski. W jego trakcie pacjent powinien poinformować specjalistę o powodzie, który skłonił go do przyjścia. Trzeba wskazać niepokojące objawy, a także podać przebyte choroby.

Do podstawowych badań okulistycznych wykonywanych okresowo należy m.in. badanie ostrości wzroku oraz refrakcji. Zalicza się do nich również ocena przedniego odcinka oka (w lampie szczelinowej), ocena dna oka oraz tonometria, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego techniką aplanacyjną albo bezkontaktowo. Ostatni element diagnostyki ma olbrzymie znaczenie, ponieważ pozwala wykryć ewentualne podwyższenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jeśli wynik przekracza 10-21 mmHg, może to oznaczać rozwój jaskry, jednej z najczęstszych przyczyn ślepoty. Po ukończeniu 40. roku życia każda osoba zgłaszająca się do okulisty powinna poddać się tonometrii.

W sytuacji, gdy badania wykażą jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz skieruje pacjenta na dodatkową diagnostykę.

Gdzie zrobić badanie wzroku?

Na badania oczu można zapisać się do wielospecjalistycznych przychodni. Warto jednak wziąć pod uwagę kliniki okulistyczne, ponieważ dysponują zaawansowaną aparaturą diagnostyczną oraz zabiegową przeznaczoną do pracy na narządzie wzroku.