Leczenie plamki żółtej oka - Leczenie AMD Warszawa

Wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej w oku (AMD)

Wysiękowe AMD to choroba oczu, która jest najpowszechniejszą przyczyną utraty wzroku po 50 roku życia. Najważniejsza jest szybka reakcja i poddawanie się kontrolnym badaniom okulistycznym.
Nasi specjaliści dobiorą odpowiednie leczenie plamki żółtej.

Chora plamka żółta – czym jest AMD?

AMD to uszkodzenie plamki żółtej w oku. Jest związane z wiekiem. Żółta plamka na oku stanowi główną przyczynę utraty wzroku u osób powyżej 50 roku życia. Choroba obejmuje obszar siatkówki zwany plamką, czyli miejsce odpowiedzialne za widzenie centralne. Bez jej prawidłowego funkcjonowania niemożliwe do wykonania są codzienne czynności takie jak czytanie, rozpoznawanie twarzy, czy znaków drogowych. AMD (plama na oku) najczęściej atakuje oboje oczu, choć nie musi pojawiać się jednocześnie. Różne może być również tempo rozwoju. Schorzenie plamki żółtej dzieli się na dwie odmiany:

 • AMD nieneowaskularne suche

Jest łagodniejszym typem AMD i cechuje się stosunkowo powolnym rozwojem. Pogorszenie widzenia następuje w ciągu miesięcy lub lat. Zmiany plamki mają charakter zanikowy. Oznacza to, że obumierają komórki odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie wrażeń wzrokowych z powodu plamy na oku. W stadium zaawansowanym dochodzi do rozległych zaników siatkówkowo-naczyniówkowych.

 • AMD nieneowaskularne mokra

Występuje rzadziej i ma dużo cięższy przebieg. W tym typie AMD utrata wzroku może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Jej istotą jest powstawanie nieprawidłowych naczyń w okolicy plamki, które tworzą tzw. błonę podsiatkówkową (neowaskularną). Na dnie pojawiają się przesięki i krwotoki. W końcowym stadium może dojść do powstania tarczowatej blizny, która zastępuje prawidłową tkankę siatkówki, czego efektem jest nieodwracalna utrata wzroku.
Przyczyna zwyrodnienia plamki żółtej na oku nie jest w pełni wyjaśniona. Rozwój AMD może być spowodowany genetycznie lub środowiskowo (przez czynniki ryzyka takie, jak palenie papierosów).

Skąd bierze się AMD?

Istnieje kilka czynników ryzyka, które są odpowiedzialne za występowanie AMD czyli plamy na oku. Najpopularniejsze z nich to:

 • wiek-narażone są osoby po 50 roku życia,
 • płeć-częściej chorują kobiety,
 • geny-częściej chorują osoby, w których rodzinach stwierdzono AMD,
 • styl życia-palenie tytoniu, otyłość, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu.

Leczenie AMD – objawy

W pierwszym etapie rozwoju choroby plamki żółtej bardzo ciężko o jakiekolwiek objawy. Jakość widzenia jest bez zarzutu. Z czasem jednak żółta plamka na oku daje o sobie znać. Dowiedz się jak rozpoznać chorobę i kiedy rozpocząć leczenie.

Wczesne objawy:

 • zniekształcone widzenie linii prostych,
 • kłopoty z rozróżnieniem kolorów, szczególnie ciemnych od ciemnych i jasnych od jasnych,
 • zaburzenie ostrości widzenia.

Późne objawy:

 • zmiany w centralnym polu widzenia (centralna plama uniemożliwiająca widzenie z bliska i czytanie),
 • ubytki w centralnym polu widzenia przy patrzeniu w dal (widzenie tylko obwodu obrazu),
 • pacjenci ze świeżą postacią neowaskularną AMD zwykle skarżą się na postępujące przymglenie lub zniekształcenie centralnego widzenia, które rozwija się nagle lub podstępnie.

Jakie badania pomagają w diagnozie - Leczenie AMD Warszawa

Plamka żółta (AMD) może już być zdiagnozowana przy badaniu dna oka, z wykorzystaniem tzw. soczewek Volk. Osobom po pięćdziesiątym roku życia polecamy regularne wizyty u specjalistów od chorób oczu, ponieważ znajdują się one w grupie ryzyka zachorowań na AMD. Wśród najpowszechniejszych badań jest też test Amslera, który każdy samodzielnie może wykonać w domu.

Dowiedz się jak wykonać test Amslera:

Leczenie AMD
 1. Jeśli korzystasz z okularów do czytania – załóż je.
 2. Zasłoń jedno oko, drugim patrz w centralny punkt siatki.
 3. Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie.
 4. Oceń czy wszystkie linie, które widzisz, pozostają liniami prostymi, czy wszystkie kwadraty mają taki sam wymiar.
 5. Jeśli widzisz krzywe linie, nierówne kwadraty, koniecznie zgłoś się do lekarza okulisty.
 6. Wykonaj test dla każdego oka oddzielnie.

Gdy okulista podejrzewa postać neowaskularną morką plamy na oku, zaleca się wykonanie angiografii fluoresceinowej i indocyjaninowej dających możliwość identyfikacji i lokalizacji nieprawidłowych procesów w naczyniach krwionośnych. Angiografia polega na dożylnym podaniu barwnika, aby następnie przy użyciu specjalnego aparatu wykonać zdjęcia dna oka.

 

Przy AMD wykorzystuje się również OCT – optyczną koherentną tomografię (ang. optical coherence tomography). Służy do badania przekrojów siatkówki. To nowoczesna metoda obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego. Pozwala na bezinwazyjne badanie dna oka i skuteczne leczenie plamy na oku. Bardzo pomocnym jest badanie Angio OCT.

 

Współczesna diagnostyka dysponuje unikalną metodą badania pola widzenia plamki żółtej zajętej przez obrzęk. Tzw. mikroperymetria plamki śledzi w sposób nieinwazyjny zmiany w tej strukturze, niemożliwie do zbadania innymi metodami badań pola widzenia.

Leczenie plamki żółtej Warszawa

Leczenie AMD w Warszawie – Postać mokra
Leczenie farmakologiczne z użyciem antagonistów czynnika wzrostu anty-VEGF oraz preparatów sterydowych (które polega na aplikowaniu leków do wnętrza gałki ocznej) zrewolucjonizowało sposób leczenia wysiękowego plamy na oku – AMD i dało szansę na normalne życie tysiącom pacjentów. Preparaty podawane doszklistkowo (iniekcje doszklistkowe) to sprawdzone leki. Terapia doszklistkowa wymaga oceny możliwości powikłań miejscowych na oku i ogólnych u chorego. Oceny tej dokonuje okulista przed skierowaniem na zabieg.

Nie czekaj, umów wizytę u naszych specjalistów od plamki żółtej w Warszawie.

Czytaj więcej

Wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej w oku (AMD) – diagnostyka i leczenie w Warszawie

Wysiękowe AMD to choroba oczu, która jest najpowszechniejszą przyczyną utraty wzroku po 50 roku życia. Aby zahamować jej rozwój i tym samym uratować wzrok, należy szybko zareagować na jej objawy oraz poddać się kontrolnym badaniom okulistycznym. Następnie nasi specjaliści dobiorą odpowiednie leczenie plamki żółtej. Dlatego jeśli interesuje Cię skuteczne i sprawne leczenie plamki żółtej oka Warszawa to miejsce, w którym znajdziesz naszą specjalistyczną klinikę Centrum Oka.

AMD Warszawa – czym jest plamka żółta oka?

AMD to uszkodzenie plamki żółtej w oku, które najczęściej wiąże się z wiekiem pacjenta. Warto przy tym wiedzieć, że żółta plamka na oku stanowi główną przyczynę utraty wzroku u osób powyżej 50. roku życia. Z tego też powodu w naszej klinice Centrum Oka dbamy o jak najszybsze i najskuteczniejsze leczenie plamki żółtej oka – Warszawa to miejsce, w którym korzystamy z innowacyjnych i zaawansowanych technik pozwalających nam na skuteczne zatrzymanie postępów AMD.
Choroba obejmuje obszar siatkówki zwany plamką, czyli miejsce odpowiedzialne za widzenie centralne. Bez jej prawidłowego funkcjonowania niemożliwe do wykonania są codzienne czynności takie jak czytanie, rozpoznawanie twarzy, czy znaków drogowych. AMD (plama na oku) najczęściej atakuje oboje oczu, choć nie musi pojawiać się jednocześnie. Różne może być również tempo rozwoju. Stosowane przez nas leczenie plamki żółtej oka w Warszawie pozwala na znaczną poprawę jakości życia pacjenta, a także na jego większą samodzielność. Schorzenie plamki żółtej dzieli się na dwie odmiany:

AMD nieneowaskularne suche

Jest łagodniejszym typem AMD i cechuje się stosunkowo powolnym rozwojem. Pogorszenie widzenia następuje w ciągu miesięcy lub lat. Zmiany plamki mają charakter zanikowy. Oznacza to, że obumierają komórki odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie wrażeń wzrokowych z powodu plamy na oku. W stadium zaawansowanym dochodzi do rozległych zaników siatkówkowo-naczyniówkowych.

AMD nieneowaskularne mokre

Występuje rzadziej i ma dużo cięższy przebieg. W tym typie AMD utrata wzroku może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Jej istotą jest powstawanie nieprawidłowych naczyń w okolicy plamki, które tworzą tzw. błonę podsiatkówkową (neowaskularną). Na dnie pojawiają się przesięki i krwotoki. W końcowym stadium może dojść do powstania tarczowatej blizny, która zastępuje prawidłową tkankę siatkówki, czego efektem jest nieodwracalna utrata wzroku.
Przyczyna zwyrodnienia plamki żółtej na oku nie jest w pełni wyjaśniona. Rozwój AMD może być spowodowany genetycznie lub środowiskowo (przez czynniki ryzyka takie, jak palenie papierosów). Z tego też powodu podczas takiej terapii, jak leczenie AMD Warszawa i nasza klinika to miejsce, w którym z każdym pacjentem przeprowadzamy wywiad, który pozwala lepiej zrozumieć przebieg choroby i tym samym skuteczniej z nią walczyć.

Leczenie plamki żółtej oka w Warszawie – skąd bierze się AMD?

Mimo że przyczyny pojawiania się AMD nie są do końca znane, istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się plamki żółtej oka. Najczęściej występujące to:
– wiek – narażone są osoby po 50. roku życia,
– płeć – częściej chorują kobiety,
– geny – częściej chorują osoby, w których rodzinach stwierdzono AMD,
– styl życia – palenie tytoniu, otyłość, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu.

Diagnostyka AMD Warszawa – objawy plamki żółtej oka

Podczas diagnostyki AMD w Warszawie często zwracamy uwagę pacjentów na fakt, że w pierwszym etapie rozwoju choroby plamki żółtej bardzo ciężko o jakiekolwiek objawy. Nie pogarsza się jakość widzenia ani nie pojawiają się żadne dolegliwości bólowe. Z czasem jednak żółta plamka na oku daje o sobie znać. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozpoznać chorobę w początkowym stadium i kiedy rozpocząć leczenie, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.
Wczesne objawy:
– zniekształcone widzenie linii prostych,
– kłopoty z rozróżnieniem kolorów, szczególnie ciemnych od ciemnych i jasnych od jasnych,
– zaburzenie ostrości widzenia.
Późne objawy:
– zmiany w centralnym polu widzenia (centralna plama uniemożliwiająca widzenie z bliska i czytanie),
– ubytki w centralnym polu widzenia przy patrzeniu w dal (widzenie tylko obwodu obrazu),
– pacjenci ze świeżą postacią neowaskularną AMD zwykle skarżą się na postępujące przymglenie lub zniekształcenie centralnego widzenia, które rozwija się nagle lub podstępnie.

Leczenie AMD Warszawa – jakie badania umożliwiają zdiagnozowanie żółtej plamki oka?

Plamkę żółtą (AMD) można zdiagnozować przy badaniu dna oka z wykorzystaniem tzw. soczewek Volk. Osobom po 50. roku życia, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowań na AMD, polecamy regularne wizyty u specjalistów od chorób oczu. Kiedy chodzi o takie kwestie jak diagnoza oraz leczenie AMD Warszawa to miasto, w którym korzystamy ze sprawdzonych technologii pozwalających na wczesne wykrycie choroby. Wśród najpowszechniejszych badań jest też test Amslera, który każdy samodzielnie może wykonać w domu.
Gdy okulista warszawa podejrzewa postać neowaskularną morką plamy na oku, zaleca się wykonanie angiografii fluoresceinowej i indocyjaninowej dających możliwość identyfikacji i lokalizacji nieprawidłowych procesów w naczyniach krwionośnych. Angiografia polega na dożylnym podaniu barwnika, aby następnie przy użyciu specjalnego aparatu wykonać zdjęcia dna oka.
Przy AMD wykorzystuje się również OCT – optyczną koherentną tomografię (ang. optical coherence tomography). Służy do badania przekrojów siatkówki. To nowoczesna metoda obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego. Pozwala na bezinwazyjne badanie dna oka i skuteczne leczenie plamy na oku. Dzięki temu w naszej klinice w Warszawie diagnoza AMD odbywa się w sposób bezbolesny i mający na celu zmniejszenie poczucia dyskomfortu u pacjenta. Bardzo pomocne jest również badanie Angio OCT.
Współczesna diagnostyka dysponuje unikalną metodą badania pola widzenia plamki żółtej zajętej przez obrzęk. Tzw. mikroperymetria plamki śledzi w sposób nieinwazyjny zmiany w tej strukturze, niemożliwie do zbadania innymi metodami badań pola widzenia.

Leczenie AMD w Warszawie – na czym polega?

Leczenie AMD – postać mokra

Leczenie farmakologiczne AMD w Warszawie z użyciem antagonistów czynnika wzrostu anty-VEGF oraz preparatów sterydowych (które polega na aplikowaniu leków do wnętrza gałki ocznej) zrewolucjonizowało sposób leczenia wysiękowego żółtej plamy na oku (AMD) i dało szansę na normalne życie tysiącom pacjentów. Preparaty podawane doszklistkowo (iniekcje doszklistkowe) to sprawdzone leki. Terapia doszklistkowa wymaga oceny możliwości powikłań miejscowych na oku i ogólnych u chorego. Oceny tej dokonuje okulista przed skierowaniem na zabieg.

Leczenie plamki żółtej oka w Warszawie – jak samodzielnie wspomóc terapię?

Zdecydowali się Państwo na leczenie AMD w Warszawie w naszym Centrum Oka? Doskonale! Istnieją jednak metody, dzięki którym można dodatkowo wspomóc terapię (dotyczy to osób starszych, u których schorzenie zostało wywołane przez wiek). Zatem, w jaki sposób można samodzielnie wspomóc leczenie plamki żółtej oka w Warszawie? Przede wszystkim należy postawić na zdrowy tryb życia, na który składa się racjonalna dieta i aktywność fizyczna. W przypadku AMD zaleca się spożywanie dużej ilości zielonych i żółtych warzyw i pomarańczy, gdyż zawierają one karotenoidy wspierające funkcjonowanie plamki żółtej. Osoby pragnące wspomóc leczenie AMD w Warszawie powinny również włączyć do swojego menu marchew, fasolkę szparagową i tłuszcze. Wskazane jest dodawanie do warzyw olejów tłoczonych na zimno. Zaleca się również spożywanie ryb morskich m.in. makreli, śledzi i sardynek, ponieważ zawierają duże ilości kwasów Omega-3, które pozytywnie wpływają na zdrowie plamki żółtej.

Pacjenci, którzy chcą samodzielnie wspomagać leczenie AMD w Warszawie, powinni zrezygnować z produktów spożywczych zawierających tłuszcze trans. Te nienasycone kwasy tłuszczowe występują m.in. w batonach, ciastkach, chipsach i gotowych przekąskach. Osoby cierpiące na AMD powinny także zrezygnować ze spożywania dużej ilości mięsa, napojów słodzonych, fast foodów i używek.

Pacjenci, którzy chcą zadbać o plamkę żółtą, powinni postawić na aktywność fizyczną. Nie chodzi oczywiście o wyczerpujące, wielogodzinne treningi. Aby samodzielnie wspomóc leczenie AMD w Warszawie w naszym centrum, wystarczy każdego dnia postawić na spokojną aktywność np. spacer, nordic walking czy jazdę na rowerze.

Rezerwuj Wizytę

potwierdzenie co 30 minut

Uzyskanie dokładnej diagnozy może być jednym z najbardziej ważnych doświadczeń
– zwłaszcza jeśli przez jakiś czas szukałeś odpowiedzi.

Godziny Otwarcia

Pon.-Pt.
Sob.

Adres - Centrum Oka