ul. Bagno 2, wejście E, 1 piętro 00-112 Warszawa
Choroby wzroku z pewnością należą do najbardziej dokuczliwych schorzeń, poważnie utrudniających codzienne funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym. Jednocześnie warto pamiętać, że choroby narządu wzroku często łączą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem innych układów i narządów. Zresztą w medycynie nie jest to zjawisko nadzwyczajne – w końcu ludzki organizm to prawdziwy system naczyń połączonych, w którym problemy z jednym elementem właściwie bezpośrednio przekładają się na działanie pozostałych. W okulistyce dobrym przykładem takiego stanu rzeczy jest orbitopatia tarczycowa.
Orbitopatia jest chorobą oczu, której występowanie bezpośrednio łączy się z zaburzeniem czynności tarczycy, najczęściej w postaci jej nadczynności. Zaburzenia te prowadzą do zmian w metabolizmie tkanek oczodołu, czego typowym objawem jest zwiększanie się ich objętości. W wyniku tego procesu dochodzi do ucisku na gałkę oczną i jej przesunięcie w kierunku powiek. W ten sposób powstaje wytrzeszcz, który w przypadku nasilenia choroby – zwłaszcza przy braku właściwego leczenia orbitopatii – może przybrać poważne i bardzo widoczne postacie.
Niestety etiologia orbitopatii tarczycowej nie została do końca wyjaśniona – stąd po prostu nie wiemy, w jaki dokładnie sposób dochodzi do pojawienia się tej choroby w organizmie. To przekłada się na pewne trudności w jej diagnostyce i leczeniu.
W żadnym przypadku nie należy lekceważyć pojawiających się niepokojących objawów, gdyż brak właściwej terapii może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym nawet do trwałego upośledzenia wzroku, a – w skrajnych przypadkach – do jego utraty.
Uzyskanie dokładnej diagnozy może być jednym z najbardziej ważnych doświadczeń
– zwłaszcza jeśli przez jakiś czas szukałeś odpowiedzi.
Uzyskanie dokładnej diagnozy
to sposób na powrót do zdrowia
i cieszenia się na nowo dobrym wzrokiem.