Kapsulotomia laserowa w Warszawie

Kapsulotomia YAG

Kapsulotomia laserem YAG – leczenie zaćmy

Kapsułotomia to zabieg laserowy, który pozwala na wykonanie niewielkiego otworu w tylnej torebce soczewki oka. Zabieg ten ma zastosowanie u pacjentów z zaćmą wtórną. Stanowi ona nawrót zmętnienia i zamglenia, jednak tym razem w torebce tylnej soczewki, które we wcześniejszym czasie już zostało usunięte wraz z naturalną soczewką. Poprzez wykonanie otworu ostrość wzroku u pacjentów ze zmętnieniem tylnej torebki soczewki zdecydowanie się polepsza.
U około 10-30 proc. pacjentów, u których wykonano operację zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, pacjenci odczuwają spadek ostrości widzenia. Dzięki zabiegowi kapsułotomii można przywrócić prawidłową ostrość wzroku.

Zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem lasera YAG. Jest bezbolesny i trwa kilka minut. Co ważne, nie istnieją żadne okoliczności lub dolegliwości wykluczające pacjenta chętnego poddać się kapsulotomii laserowej.

Przed zabiegiem

Nie ma żadnych większych przygotowań do zabiegu, dzięki którym efekty miałyby być lepsze lub bardziej spektakularne. Jedyne, co musi wykonać pacjent, to badania okulistyczne. Podczas nich lekarz oceni stan miejscowy oka – rodzaj wszczepionej soczewki, grubość torebki tylnej soczewki oraz inne cechy gałki ocznej zależne od stanu narządu wzroku każdego pacjenta. Tuż przed zabiegiem zostaną również podane krople rozszerzające źrenice powodujące światłowstręt oraz zaburzenia widzenia.

Jak przebiega zabieg?

Przed zabiegiem lekarz bada ostrość wzroku i ciśnienie wewnątrzgałkowe. Następnie podaje krople znieczulające oraz krople powodujące rozszerzenie źrenicy, po czym zakłada pacjentowi specjalną soczewkę pokrytą żelem, która zapewnia precyzyjne przeniknięcie wiązki laserowych do oka. Żel natomiast powoduje, że soczewka lepiej przylega do powierzchni i sam usuwa się z oka razem ze spływającymi łzami. Następnie lekarz wykonuje mały otwór w tylnej torebce soczewki z wykorzystaniem lasera YAG. Ważne jest, aby pacjent siedział nieruchomo, ponieważ poruszanie głową może spowodować uszkodzenie tkanek oka przez laser YAG.
Czytaj więcejLekarz korzysta z lampy szczelinowej zintegrowanej z laserem. Dzięki temu urządzenie wypuszcza aż dwie wiązki – pozwala to na lepszą widoczność tylnej torebki soczewki, jak i bardziej precyzyjne sterowanie laserem w celu dokładnego trafienia w określony punkt. Gdy zachodzi wypuszczenie wiązek lasera, te wykonują niewielkich rozmiarów otwór w tkankach tylnej torebki soczewki. Czasami trzeba powtórzyć nacięcie kilka razy, a nawet dzieli się zabieg na dwie części, gdy torebka jest zbyt gruba i laser nie może się przez nią przebić.

Kapsulotomia Warszawa – leczenie zaćmy wtórnej

U osób dotkniętych problemem zaćmy wtórnej rozwiązaniem jest zabieg laserowy o nazwie kapsulotomia Warszawa to miasto, w którym można poddać się tego typu terapii. Leczenie polega na opracowaniu niewielkich rozmiarów otworu w tylnej torebce soczewki oka, która uległa zmętnieniu. Dzięki procedurze pacjenci odzyskują prawidłową ostrość wzroku. Laseroterapia to krótki (trwający zaledwie kilka minut) zabieg, w trakcie którego lekarz wykorzystuje laser YAG. Kapsulotomię poprzedza badanie ostrości wzroku oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przed rozpoczęciem pacjent otrzymuje specjalne krople znieczulające, a także preparat rozszerzający źrenice. Podczas zabiegu musi siedzieć nieruchomo – ruchy głową mogą skutkować uszkodzeniem tkanek oka przez wiązkę lasera.

Informacja dla pacjenta:

Zabieg wymaga podania kropli rozszerzających źrenice, dlatego przez około 4 godziny po ich podaniu nie należy kierować pojazdami mechanicznymi. Przez tydzień po zabiegu pacjent powinien stosować krople przeciwzapalne do oczu.

Rezerwuj Wizytę

potwierdzenie co 30 minut

Uzyskanie dokładnej diagnozy może być jednym z najbardziej ważnych doświadczeń
– zwłaszcza jeśli przez jakiś czas szukałeś odpowiedzi.

Godziny Otwarcia

Pon.-Pt.
Sob.

Adres - Centrum Oka