Leczenie jaskry Warszawa

Jaskra

Jaskra jest często spotykaną chorobą oczu, która prowadzi do nieodwracalnego zaniku nerwu wzrokowego, a tym samym może powodować poważne upośledzenie wzroku, a nawet ślepotę.

Schorzenie może występować zarówno u osób dorosłych i dzieci. Diagnoza jaskry nie musi być jednak wyrokiem – w naszym Centrum Oka wykonujemy skuteczne zabiegi laserowe hamujące postęp jaskry i poprawiające jakość widzenia!

Jaskra – klasyfikacja

Jaskra dzielona jest na następujące rodzaje:

Najczęściej spotykany rodzaj jaskry to jaskra wtórna, na której rozwój ma wpływ szereg różnych czynników.

Jaskra wtórna – przyczyny choroby

Zachorowanie na jaskrę wtórną jest najczęściej powiązane z predyspozycjami rodzinnymi – genetycznymi. W przypadku, gdy na jaskrę choruje ktoś z rodziny, rośnie prawdopodobieństwo choroby u osób spokrewnionych.

Dodatkowo, na rozwój jaskry wtórnej mają wpływ: znaczne wady wzroku (nadwzroczność, krótkowzroczność), wiek powyżej 40 lat, choroby kardiologiczne, w tym nadciśnienie tętnicze, retinopatia cukrzycowa, urazy oraz wylewy krwi.

Jaskra wtórna – rozpoznanie

Chorobę dzielimy na jaskrę z szerokim – otwartym kątem przesączania oraz z wąskim – zamykającym się kątem przesączania.

Jaskra z otwartym kątem przesączania przez długi czas nie daje żadnych odczuwalnych przez pacjenta objawów lub też są one minimalnie odczuwalne. Diagnostyka polega na badaniu oka w kierunku odchyleń oraz na stosowaniu specjalistycznych badań: pola widzenia, badanie typu : <GDX,HRT> OCT jaskrowe, pachymetrii – badania grubości rogówki.

Jaskra z zamykającym się kątem przesączania daje zauważalne objawy, na przykład widzenie kół tęczy, zamglenie widzenia, ostre bóle oczu i głowy, migreny, łzawienie oczu. Także może spowodować nagłe obniżenie ostrości wzroku. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej skonsultować się z okulistą, który wykona niezbędne badania diagnostyczne.

Podstawowe badania stosowane w diagnostyce jaskry:

 • badanie dna oka
 • perymetria – badanie pola widzenia
 • gonioskopia – badanie kąta przesączania
 • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Powyższe badania są dla pacjenta nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwalają na szybką i skuteczną diagnostykę schorzeń oraz kontrolę stanu gałek ocznych podczas leczenia.

Jaskra – leczenie

Jaskra jest chorobą, która nie jest całkowicie uleczalna, ale dzięki nowoczesnym metodom leczenia można zahamować postęp schorzenia oraz znacznie poprawić jakość widzenia u pacjenta. Celem leczenia jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W leczeniu jaskry, w zależności od jej stopnia postępu, a także stanu gałek ocznych, stosuje się odpowiednie leki przeciw jaskrowe, zabiegi laserowe oraz operacje chirurgiczne.

Laseroterapia w leczeniu jaskry wtórnej

W leczeniu jaskry wtórnej bardzo dobre efekty przynosi laseroterapia – specjalistyczne zabiegi laserowe.

W naszym Centrum Oka wykorzystujemy sprawdzoną, oraz mało inwazyjną metodę leczenia jaskry:

Metody ta cechuje się wysoką precyzją oraz możliwością powtarzania zabiegu w razie potrzeby. Może być stosowana u pacjentów w każdym wieku, u dzieci oraz u osób, u których pojawia się nietolerancja na krople. Sprawdza się również u pacjentów z jaskrą pierwotną otwartego kąta.

Przy jaskrze wąskiego – zamkniętego kąta polecamy wykonanie zabiegu IRT – irydotomii laserem YAG, który polega na rozcięciu podstawy tęczówki. Dzięki temu można zmniejszyć częstotliwość i uciążliwość ataków choroby. Do przeprowadzania zabiegów stosujemy najnowszy laser. Nie czekaj, umów wizytę u naszych specjalistów od jaskry.
Czytaj więcej

Jak rozwija się i przebiega jaskra?

Aby wiedzieć, jak przebiega leczenie jaskry w Warszawie, w naszej klinice Centrum Oka, warto sprawdzić, w jaki sposób rozwija się ta choroba i dlaczego jej wczesne zdiagnozowanie ma tak duże znaczenie. Jeśli chodzi o badanie jaskry Warszawa jest jednym z miejsc, w których znajduje się wiele gabinetów wyposażonych w specjalistyczne urządzenia pozwalające na postawienie szybkiej i trafnej diagnozy. W klinice Centrum Oka również wykorzystujemy nowoczesny sprzęt, aby skrócić czas trwania badań oraz sprawnie pomóc pacjentowi. Dlatego decydując się na znalezienie godnego uwagi centrum leczenia jaskry Warszawa to miasto, w którym pomagamy pacjentom z całej Polski. W pierwszej kolejności badamy prawidłowe funkcjonowanie nerwu wzrokowego. Wynika to z faktu, że jaskra objawia się zbyt wysokim ciśnieniem w oku, które stopniowo niszczy wspomniany nerw, prowadząc do licznych problemów ze wzrokiem. Z tego też powodu jeśli chodzi o leczenie jaskry Warszawa, mimo że słynie z doświadczonych okulistów, nie zagwarantuje nikomu powrotu do pełnej sprawności. Zniszczenie fragmentów nerwu jest nieodwracalne, ale szybka diagnoza i rozpoczęcie terapii pozwala znacząco spowolnić postęp choroby, ratując tym samym wzrok pacjenta.

Leczenie jaskry Warszawa – nieinwazyjne zatrzymanie postępów choroby

Aby obniżyć ciśnienie w oku pacjenta, często stosuje się leczenie farmakologiczne. Mimo to, jeśli choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium rozwoju, konieczne mogą okazać się operacje chirurgiczne lub leczenie z wykorzystaniem lasera SLT Warszawa to miejsce, w którym mieści się nasza klinika Centrum Oka i w którym leczymy jaskrę za pomocą wspomnianego lasera. Bardzo dużą zaletą tej metody jest fakt, że nie wymaga ona przeprowadzania bolesnych oraz inwazyjnych zabiegów czy zakładania szwów. Laser wpływa tylko na te komórki, które są objęte chorobą, dzięki czemu nie oddziałuje na zdrowe komórki i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego też w przypadku takich chorób jak jaskra Warszawa zapewnia nam łatwy dostęp do nowoczesnych i niezwykle skutecznych technologii.

Rezerwuj Wizytę

potwierdzenie co 30 minut

Uzyskanie dokładnej diagnozy może być jednym z najbardziej ważnych doświadczeń
– zwłaszcza jeśli przez jakiś czas szukałeś odpowiedzi.

Godziny Otwarcia

Pon.-Pt.
Sob.

Adres - Centrum Oka

  Kontakt Info

  Zarezerwuj Wizytę

  Uzyskanie dokładnej diagnozy
  to sposób na powrót do zdrowia
  i cieszenia się na nowo dobrym wzrokiem.

  Klinika Okulistyczna Warszawa | Okulista prywatnie

  Wykonano dla – Centrum OKA © 2021. WoC.