Leczenie jaskry w Warszawie

Jaskra

Jaskra jest często spotykaną chorobą oczu, która prowadzi do nieodwracalnego zaniku nerwu wzrokowego, a tym samym może powodować poważne upośledzenie wzroku, a nawet ślepotę.

Schorzenie może występować zarówno u osób dorosłych i dzieci. Diagnoza jaskry nie musi być jednak wyrokiem – w naszym Centrum Oka wykonujemy skuteczne zabiegi laserowe hamujące postęp jaskry i poprawiające jakość widzenia!

Jaskra – klasyfikacja

Jaskra dzielona jest na następujące rodzaje:

Najczęściej spotykany rodzaj jaskry to jaskra wtórna, na której rozwój ma wpływ szereg różnych czynników.

Jaskra wtórna – przyczyny choroby

Zachorowanie na jaskrę wtórną jest najczęściej powiązane z predyspozycjami rodzinnymi – genetycznymi. W przypadku, gdy na jaskrę choruje ktoś z rodziny, rośnie prawdopodobieństwo choroby u osób spokrewnionych.

Dodatkowo, na rozwój jaskry wtórnej mają wpływ: znaczne wady wzroku (nadwzroczność, krótkowzroczność), wiek powyżej 40 lat, choroby kardiologiczne, w tym nadciśnienie tętnicze, retinopatia cukrzycowa, urazy oraz wylewy krwi.

Jaskra wtórna – rozpoznanie

Chorobę dzielimy na jaskrę z szerokim – otwartym kątem przesączania oraz z wąskim – zamykającym się kątem przesączania.

Jaskra z otwartym kątem przesączania przez długi czas nie daje żadnych odczuwalnych przez pacjenta objawów lub też są one minimalnie odczuwalne. Diagnostyka polega na badaniu oka w kierunku odchyleń oraz na stosowaniu specjalistycznych badań: pola widzenia, badanie typu : <GDX,HRT> OCT jaskrowe, pachymetrii – badania grubości rogówki.

Jaskra z zamykającym się kątem przesączania daje zauważalne objawy, na przykład widzenie kół tęczy, zamglenie widzenia, ostre bóle oczu i głowy, migreny, łzawienie oczu. Także może spowodować nagłe obniżenie ostrości wzroku. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej skonsultować się z okulistą, który wykona niezbędne badania diagnostyczne.

Podstawowe badania stosowane w diagnostyce jaskry:

  • badanie dna oka
  • perymetria – badanie pola widzenia
  • gonioskopia – badanie kąta przesączania
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Powyższe badania są dla pacjenta nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwalają na szybką i skuteczną diagnostykę schorzeń oraz kontrolę stanu gałek ocznych podczas leczenia.

Jaskra – leczenie

Jaskra jest chorobą, która nie jest całkowicie uleczalna, ale dzięki nowoczesnym metodom leczenia można zahamować postęp schorzenia oraz znacznie poprawić jakość widzenia u pacjenta. Celem leczenia jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W leczeniu jaskry, w zależności od jej stopnia postępu, a także stanu gałek ocznych, stosuje się odpowiednie leki przeciw jaskrowe, zabiegi laserowe oraz operacje chirurgiczne.

Laseroterapia w leczeniu jaskry wtórnej

W leczeniu jaskry wtórnej bardzo dobre efekty przynosi laseroterapia – specjalistyczne zabiegi laserowe.

W naszym Centrum Oka wykorzystujemy sprawdzoną, oraz mało inwazyjną metodę leczenia jaskry:

Metody ta cechuje się wysoką precyzją oraz możliwością powtarzania zabiegu w razie potrzeby. Może być stosowana u pacjentów w każdym wieku, u dzieci oraz u osób, u których pojawia się nietolerancja na krople. Sprawdza się również u pacjentów z jaskrą pierwotną otwartego kąta.

Przy jaskrze wąskiego – zamkniętego kąta polecamy wykonanie zabiegu IRT – irydotomii laserem YAG, który polega na rozcięciu podstawy tęczówki. Dzięki temu można zmniejszyć częstotliwość i uciążliwość ataków choroby.

Do przeprowadzania zabiegów stosujemy najnowszy laser.

Nie czekaj, umów wizytę u naszych specjalistów od jaskry.

Czytaj więcej

Jak rozwija się i przebiega jaskra?

Aby wiedzieć, jak przebiega leczenie jaskry w Warszawie, w naszej klinice Centrum Oka, warto sprawdzić, w jaki sposób rozwija się ta choroba i dlaczego jej wczesne zdiagnozowanie ma tak duże znaczenie. Jeśli chodzi o badanie jaskry Warszawa jest jednym z miejsc, w których znajduje się wiele gabinetów wyposażonych w specjalistyczne urządzenia pozwalające na postawienie szybkiej i trafnej diagnozy. W klinice Centrum Oka również wykorzystujemy nowoczesny sprzęt, aby skrócić czas trwania badań oraz sprawnie pomóc pacjentowi. Dlatego decydując się na znalezienie godnego uwagi centrum leczenia jaskry. Warszawa to miasto, w którym pomagamy pacjentom z całej Polski.
W pierwszej kolejności badamy prawidłowe funkcjonowanie nerwu wzrokowego. Wynika to z faktu, że jaskra objawia się zbyt wysokim ciśnieniem w oku, które stopniowo niszczy wspomniany nerw, prowadząc do licznych problemów ze wzrokiem. Z tego też powodu jeśli chodzi o leczenie jaskry Warszawa, mimo że słynie z doświadczonych okulistów, nie zagwarantuje nikomu powrotu do pełnej sprawności. Zniszczenie fragmentów nerwu jest nieodwracalne, ale szybka diagnoza i rozpoczęcie terapii pozwala znacząco spowolnić postęp choroby, ratując tym samym wzrok pacjenta.

Leczenie jaskry Warszawa – nieinwazyjne zatrzymanie postępów choroby

Aby obniżyć ciśnienie w oku pacjenta, często stosuje się leczenie farmakologiczne. Mimo to, jeśli choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium rozwoju, konieczne mogą okazać się operacje chirurgiczne lub leczenie z wykorzystaniem lasera SLT Warszawa to miejsce, w którym mieści się nasza klinika Centrum Oka i w którym leczymy jaskrę za pomocą wspomnianego lasera. Bardzo dużą zaletą tej metody jest fakt, że nie wymaga ona przeprowadzania bolesnych oraz inwazyjnych zabiegów czy zakładania szwów. Laser wpływa tylko na te komórki, które są objęte chorobą, dzięki czemu nie oddziałuje na zdrowe komórki i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego też w przypadku takich chorób jak jaskra, Warszawa zapewnia nam łatwy dostęp do nowoczesnych i niezwykle skutecznych technologii.

Jaskra Warszawa – kto jest szczególnie narażony na rozwój choroby?

Wspominaliśmy już krótko jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia jaskry. Warto opisać je nieco szerzej, pamiętając jednak o tym, że choroba ta może rozwinąć się u każdego człowieka. Szczególnie narażone są jednak osoby, mające wysokie ciśnienie w oku — tylko okulista może to wykryć podczas kompleksowego badania. Ważny jest też wiek, bo im jesteśmy starsi, tym ryzyko wystąpienia jaskry wzrasta. Bardzo istotna będzie również historia tej choroby w rodzinie. Jaskra wtórna z otwartym kątem jest chorobą dziedziczną. Jeśli członkowie najbliższej rodziny cierpią na to schorzenie, trzeba mieć świadomość narażeniu na wystąpienie jaskry. Leczenie jaskry Warszawa przebiega bardzo sprawnie i profesjonalnie.
W wielu przypadkach wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na jaskrę wymienia się pochodzenie i rasę. Afroamerykanie znacznie częściej chorują na jaskrę z otwartym kątem niż ludzie innych ras, a także są bardziej narażeni na rozwój tego schorzenia w młodszym wieku. Osoby pochodzenia latynoskiego w wieku powyżej 60 lat również mają wyższe ryzyko wystąpienia jaskry.
Niektóre schorzenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi, źle kontrolowana cukrzyca i niedoczynność tarczycy, mogą być związane z jaskrą wtórną. Leki steroidowe, stosowane w leczeniu stanów zapalnych oczu i innych chorób, także mogą u niektórych osób wywołać opisywane schorzenie. Jeśli dotyczy nas jeden z wymienionych czynników oraz obserwujemy u siebie problemy ze wzrokiem, warto umówić się na badanie jaskry. Warszawa to miasto, w którym coraz szersze grono osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest wczesne wykrywanie wszelkich schorzeń związanych z oczami. Dlatego dziś często do naszych gabinetów trafiają pacjenci zainteresowani kompleksowym badaniem, pozwalającym wykryć jaskrę.

Centrum leczenia jaskry Warszawa – jakie badania mogą zostać przeprowadzone?

Okulista może wykryć jaskrę podczas prostego, ale kompleksowego badania oka. W trakcie wizyty lekarz wprowadza krople do oczu, aby rozszerzyć źrenice, a następnie za pomocą specjalnego światła i soczewki powiększającej bada tył oka i nerw wzrokowy. Warto wspomnieć, że z powodu kropli widziany obraz, zwłaszcza z bliska, może być przez kilka godzin po badaniu rozmazany. Inne testy diagnostyczne obejmują:
– Ciśnienie oka (tonometria) – aby wykonać ten odczyt, lekarz okulista znieczula oczy kroplami, a następnie dotyka tonometrem powierzchni każdego oka w celu zmierzenia ciśnienia. Normalne ciśnienie w oku waha się od 10 do 22 mm Hg. Warto jednak wspomnieć, że u każdej osoby jest ono inne i może zmieniać się także w ciągu dnia.
– Pole widzenia (perymetria) – ten test mierzy widzenie peryferyjne. Pacjent siada przed specjalistycznym urządzeniem w kształcie misy i wpatruje się we wskazany, centralny punkt, wokół którego pojawiają się losowo drobne błyski światła. Gdy badany dostrzega światło, powinien naciskać przycisk.
– Badanie kąta przesączania (gonioskopia) – test pomaga określić, czy kąt, w którym tęczówka styka się z rogówką, jest otwarty czy zamknięty. Po znieczuleniu oka kroplami lekarz delikatnie umieszcza na oku specjalistyczną soczewkę. Przy jej pomocy jest w stanie ocenić m.in. szerokość kąta przesączania oraz jego strukturę, a także miejsce przyczepu tęczówki.
– Grubość rogówki (pachymetria) – lekarz będzie chciał poznać grubość rogówki, ponieważ zbyt cienka lub za gruba rogówka może wpływać na dokładność odczytów ciśnienia w oku. Pomaga to w zweryfikowaniu wyników tonometrii.

Leczenie jaskry Warszawa – co można zrobić, by ograniczyć skutki choroby?

Jaskra jest schorzeniem, którego nie da się w 100% wyleczyć. Wszelkie zabiegi medyczne mają na celu zatrzymanie postępowania choroby oraz poprawę jakości widzenia. Stosując się do kilku prostych wskazówek, można wspierać ten proces. Ważna jest m.in. regularna aktywność fizyczna. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą obniżyć ciśnienie w oku i utrzymać przepływ krwi do nerwów w oku. Warto jednak zapytać lekarza, jaka aktywność jest wskazania.
Istotna będzie także zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Nie zapobiegnie rozwojowi jaskry, ale jest kluczem do utrzymania właściwego widzenia. Warto więc jeść więcej pokarmów bogatych w składniki odżywcze. Zaleca się także rzucenie palenia, które podnosi ciśnienie krwi i może wywoływać stan zapalny oczu. Warto również uważać na spożywane ilości kofeiny.

Leczenie jaskry w Warszawie – objawy

W wyniku tego, że jaskra jest chorobą, która bardzo często i długo nie daje żadnych objawów, jej wczesne wykrycie nie jest łatwe. Jednak istnieją pewne objawy, które mogą wskazywać na pojawienie się choroby. Jednym z nich jest zawężenie pola widzenia, które znacznie pogarsza komfort widzenia. Ponadto bóle głowy połączone z tak zwanym widzeniem zza mgły. Jeśli odczuwamy ból oka, który jest połączony z pojawiającym się bólem głowy, takie objawy także mogą wskazywać na jaskrę. Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy, warto udać się do okulisty, który szczegółowo nas zbada.

Leczenie jaskry w Warszawie – badanie

Przeprowadzanie cyklicznej kontroli wzroku u lekarza okulisty jest bardzo ważne, ponieważ może przyczynić się do wykrycia choroby w odpowiednim momencie. Jest to kluczowa kwestia, która wpływa na znaczne polepszenie efektów końcowych wynikających z zastosowanego leczenia. Zarówno w przypadku badań kontrolnych, jak i wprowadzonego leczenia zawsze warto skonsultować się ze specjalistyczną kliniką, w której lekarz przeprowadzi z Państwem dokładny wywiad i szczegółowo zbada Państwa wzrok. W tej kwestii bardzo ważne jest odpowiednie podejście, które zapewni pacjentowi wysokie standardy oraz komfort badania. W wyniku pojawienia się choroby, pacjenci bardzo często obawiają się przebiegu zabiegu, dlatego należy wybrać specjalistę, któremu możecie Państwo całkowicie zaufać. Leczenia jaskry w Warszawie nie należy się bać.  Zwiększy to Państwa poczucie bezpieczeństwa oraz wpłynie pozytywnie na komfort psychiczny.

Rezerwuj Wizytę

potwierdzenie co 30 minut

Uzyskanie dokładnej diagnozy może być jednym z najbardziej ważnych doświadczeń
– zwłaszcza jeśli przez jakiś czas szukałeś odpowiedzi.

Godziny Otwarcia

Pon.-Pt.
Sob.

Adres - Centrum Oka

    Kontakt Info

    Zarezerwuj Wizytę

    Uzyskanie dokładnej diagnozy
    to sposób na powrót do zdrowia
    i cieszenia się na nowo dobrym wzrokiem.

    Klinika Okulistyczna Warszawa | Okulista prywatnie

    Wykonano dla – Centrum OKA © 2021. WoC.