Soczewki kontaktowe umożliwiają korektę wady wzroku. O ile bieganie w okularach nie stanowi problemu, to uprawianie wyczynowych sportów lub nawet zwyczajna gra w siatkówkę są już sporym kłopotem. Problem sprawia także letnie plażowanie lub zażywanie kąpieli w basenie. Właśnie z tego względu wiele osób decyduje się zamienić okulary na soczewki kontaktowe. Tak jak w przypadku okularów, tak i soczewki funkcjonują w wielu odmianach. Dostępne są różne rodzaje soczewek, np. pod kątem użytego do produkcji materiału. Na jaki rodzaj soczewek warto się więc zdecydować – sferyczne, asferyczne a może wieloogniskowe? Wybór soczewek warunkuje to, jakie ma dolegliwości dana osoba oraz jaki prowadzi tryb życia. Należy także pamiętać, że ostateczny dobór leży w kwestii okulisty.

Soczewki – Rodzaje materiału wykonania

Jedno z kryteriów podziału soczewek może stanowić materiał, z którego zostały wyprodukowane. Najczęściej spotyka się soczewki miękkie, które dzięki elastycznej strukturze użytego materiału łatwo dopasowują się do oczu. Miękkie soczewki wyróżniają się tym, że trzeba je często wymieniać. To natomiast gwarantuje większą higienę i komfort dla oczu. Soczewki miękkie dzieli się na:

– Soczewki hydrożelowe – początkowe wytwarzano z polimeru HEMA, a na obecną chwilę stosuje się także inne materiały. Ten rodzaj cechuje się sporą ilością wody przekraczającą 50%. Dużą zaletą soczewek hydrożelowych jest ich delikatność i miękkość.

– Soczewki silikonowo-hydrożelowe – stanowią rozwinięcie soczewek hydrożelowych. Ich dużą zaletą jest fakt, że przepuszczają do oczu sporo tlenu i utrzymują przez całą dobę taki sam jego poziom. Pozwala to komfortowo nosić takie soczewki przez długi czas.

Wyróżnia się także soczewki twarde, które wykorzystywane są w poważniejszych schorzeniach, takich jak stożek rogówki. W porównaniu z soczewkami miękkimi wyróżniają się większą trwałością.

Soczewki – Rodzaje zastosowania

Soczewki kontaktowe stosuje się przede wszystkim w celu korygowania wad wzroku, ale mogą pełnić też wiele innych funkcji. Funkcjonuje podział na soczewki do korekcji, opatrunkowe oraz stosowane w kosmetyce. Każda z nich spełnia podobną rolę, jak okulary, które także są stosowane do korekcji wad wzroku, ale również ze względów estetycznych lub leczniczych. Soczewki kontaktowe można podzielić na:

– Soczewki sferyczne – to najpopularniejszy rodzaj soczewek. Wykorzystuje się je przy krótkowzroczności oraz nadwzroczności.

– Soczewki asferyczne – stanowią przeciwieństwo soczewek sferycznych. Z uwagi na zbliżony wygląd do naturalnego kształtu, soczewki te nie wywołują niekorzystnych zniekształceń obrazu. Są stosowane przede wszystkim u osób, które często poruszają się nocą czy kierują pojazdami i mogłyby w przeciwnym wypadku zostać oślepione przez światła nadjeżdżających pojazdów.

– Soczewki toryczne – są stosowane do leczenia astygmatyzmu. Korygują krótkowzroczność i nadwzroczność.

– Soczewki progresywne – pozwalają jednocześnie skorygować widzenie z oddali oraz z bliska. Zazwyczaj są stosowane przez osoby cierpiące na starczowzroczność, ponieważ ich oczy tracą ogólną zdolność widzenia przedmiotów lub czytania z bliskich odległości. Wyróżnia się także soczewki kosmetyczne, czyli zmieniające kolor oczu. Taka odmiana wymaga jednak konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli pacjent nie ma wady wzroku

Soczewki – Rodzaje czasu i trybu noszenia

Soczewki można podzielić także ze względu na czas, przez jaki mogą być noszone. To jeden z podstawowych elementów soczewek kontaktowych, który biorą pod uwagę nabywcy. Wyróżnia się m.in.:

– Soczewki jednodniowe – stosowane są tylko raz, po czym trzeba je wyrzucić. Ich największy atut to higiena dotycząca częstej wymiany, co z kolei zapewnia duży komfort.

– Soczewki wielokrotnego użytku – po wyjęciu z oczu soczewki te trzeba dokładnie umyć i włożyć do specjalnego płynu. Ich zaletą jest niższa cena od soczewek jednorazowych.

 

Jakie soczewki przy zaćmie?  

Soczewki wewnątrzgałkowe są także bardzo istotnym elementem w trakcie leczenia problemów z zaćmą i mają wpływ na finalny efekt zabiegu oraz późniejszą ostrość widzenia. Z uwagi na konstrukcję i sposób korekcji, soczewki dzieli się na soczewki sferyczne i asferyczne, a także soczewki wieloogniskowe. Pierwszy podział ułatwia podjęcie decyzji, czy soczewka spowoduje zniekształcenia obrazu na obrzeżach, czy też komfortowe widzenie w każdych warunkach oświetleniowych. Obecnie to soczewki asferyczne i wieloogniskowe są korzystniejszym z punktu widzenia pacjenta wyborem. Soczewki asferyczne wyróżniają się zbliżoną do naturalnej budową oraz efektami możliwymi do zaoferowania po operacji. Ostateczna ostrość wzroku i jakość widzenia po operacji zaćmy jest uzależniona także od rodzaju ogniskowania soczewki. Soczewki wieloogniskowe pozwalają widzieć dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka, podczas gdy jednoogniskowe nie mają zdolności naśladowania naturalnej zdolności akomodacji oka i oferują pełną ostrość jedynie w jednej odległości.

Soczewki – optyka

Zróżnicowana optyka soczewek umożliwia ich zastosowanie w korygowaniu różnych wad wzroku. Profesjonalne doradztwo w wyborze soczewek kontaktowych jest zatem niezbędne do osiągnięcia zadowalających efektów. Powierzając to zadanie naszej klinice, zyskują Państwo gwarancję rzetelnej i fachowej pomocy w korekcji wad wzroku. Nasz zespół wykwalifikowanych okulistów gwarantuje zadowolenie klienta, a także kierowanie się jego potrzebami. Właśnie dlatego do każdej osoby podchodzimy indywidualnie i z pełnym profesjonalizmem.