Osoba, którą dotknął problem zaćmy, zaczyna widzieć świat zamglony, jak przez brudną szybę. Jeśli nie podda się odpowiedniemu leczeniu, może dojść do znacznego uszkodzenia wzroku, włącznie z całkowitą ślepotą. Na szczęście współczesna medycyna ma na to odpowiedź – chirurgiczny zabieg wymiany zmętniałej soczewki. U pacjentów widzenie po operacji zaćmy poprawia się w krótkim czasie, co ma znaczący wpływ na ich codzienne funkcjonowanie.
Jak należy postępować po zabiegu zaćmy?
Na początku należy podkreślić, że w bardzo początkowym stadium schorzenia istnieje możliwość nieinwazyjnej terapii z użyciem środków farmakologicznych. Jednak stosowanie kropli nie gwarantuje zahamowania choroby, co oznacza, że procedura chirurgiczna to jedyny skuteczny sposób pozbycia się zaćmy. Później pacjentowi pozostaje jedynie zdobycie informacji o tym, jakie okulary po operacji zaćmy powinien nosić.
Obecnie przeprowadza się tzw. zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy, które zastąpiło wcześniejszą metodę. Zabieg można wykonać na jeden z trzech sposobów: ręcznie, z wykorzystaniem lasera femtosekundowego albo ultradźwięków (fakoemulsyfikacja). W zależności od użytej techniki pacjent dochodzi do zdrowia w różnym czasie. Przykładowo, przy ręcznym usuwaniu soczewki (ECCE) chory pozostaje w szpitalu przez kilka dni. Sztuczna niezwijalna soczewka zostaje umieszczona w miejsce starej poprzez cięcie o długości ok. 8 mm, następnie operator zakłada szwy. Zabieg wymaga miejscowego znieczulenia, wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych – w ramach chirurgii jednego dnia. Lekarz nie zakłada szwów, ponieważ rana zamyka się samoistnie pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka. Po ok. 3 godzinach od operacji pacjent może opuścić placówkę oraz wrócić do domu. Oko po operacji zaćmy może być podrażnione lub swędzące, ale te dokuczliwe objawy szybko ustąpią.
Kluczowe znaczenie po operacjach okulistycznych ma właściwe postępowanie rekonwalescenta. Powinien przyjmować antybiotyki oraz krople przeciwzapalne. Po operacji zaćmy musi co najmniej przez dobę chronić oczy oraz stosować opatrunki w formie specjalistycznej maści. Niezbędne będzie także regularne odwiedzanie okulisty, aby ten mógł oceniać postępy gojenia.
Jak funkcjonuje oko po operacji zaćmy?
To nie wszystkie zalecenia, których chorzy po zabiegu zaćmy powinni przestrzegać, aby uniknąć powikłań. Poza przyjmowaniem leków zapisanych przez specjalistę oraz chodzeniem na wizyty kontrolne nie wolno im trzeć ani uciskać gałek ocznych. Muszą też unikać kontaktu oka z szamponem czy mydłem. Dodatkowo przez określony czas powinni zrezygnować z basenu, sauny oraz wzmożonej aktywności fizycznej – szczególnie w pierwszych dniach po operacji.
W zdecydowanej większości przypadków po operacji zaćmy uzyskuje się dobre wyniki. Cała procedura (zarówno usunięcie katarakty, jak i wszczepienie sztucznej soczewki) zalicza się do bezpiecznych zabiegów. Jeżeli u pacjenta nie nastąpiła poprawa w satysfakcjonującym go stopniu, powodem może być obecność współistniejących schorzeń oczu. Groźne dla zdrowia powikłania typu bakteryjne zapalenie wewnątrzgałkowe czy krwotok do wnętrza gałki ocznej należą do rzadkości. Gorsze widzenie po operacji zaćmy może mieć przyczynę w postaci m.in. zaniku nerwu wzrokowego albo zmian zwyrodnieniowych siatkówki. Osoba borykająca się z innymi schorzeniami oczu bądź wadami wzroku (dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm) dalej na nie cierpi. Rozwiązaniem będzie odpowiedni zabieg korygujący wadę lub wszczepienie dopasowanej soczewki przy usuwaniu zaćmy. Alternatywą standardowych soczewek są w tym przypadku soczewki wewnątrzgałkowe typu premium, czyli wieloogniskowe, akomodujące czy toryczne.
Jakie okulary po operacji zaćmy trzeba nosić?
Kwestia, która zaprząta głowę ludziom zmagającym się ze zmętnieniem soczewki, to dobór okularów po operacji zaćmy. Większość specjalistów dobiera moc sztucznej soczewki, dzięki której pacjent może nosić okulary jedynie do czytania. Niekiedy lekarze okuliści postępują odwrotnie, to znaczy wymieniają soczewkę na taką, która pozwala czytać bez okularów, za to pacjent wymaga ich do patrzenia w dal. Zazwyczaj to ścieżka postępowania w przypadku krótkowidzów.
Prawidłowy dobór okularów po operacji zaćmy umożliwia pacjentom bezproblemowy powrót do wykonywania codziennych czynności. Zwykle odbywa się mniej więcej w ciągu 6 tygodni po zabiegu. Po tym czasie widzenia powinno być na tyle ustabilizowane, że można będzie dopasować optymalny model.