Jedną z dość często spotykanych chorób oczu, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci jest jaskra. Schorzenia tego nie wolno bagatelizować, gdyż nieleczona jaskra może doprowadzić do poważnych upośledzeń wzroku, a także ślepoty. Stąd tak istotna jest wczesna diagnostyka i regularne badania profilaktyczne. Wówczas możemy mieć pewność, że znajdujemy się pod fachową opieką, tym samym znacznie ograniczając uszczerbek na zdrowiu i chroniąc siebie przed nieodwracalnym zanikiem nerwu wzrokowego. Skupiając się zaś na najmłodszych, trzeba wspomnieć o szeregu objawów, świadczących o rozwoju tej przypadłości, na które rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę.

Jaskra – pierwsze objawy

Najczęściej mając do czynienia z tzw. jaskrą dziecięcą, obserwujemy stopniowe pogarszanie się jakości widzenia, wraz z powiększeniem jednego, bądź obu oczu i ścieńczeniem twardówki. Przeważnie diagnozę stawia się w 1. roku życia, ale zdarzają się też przypadki jaskry, wykryte tuż po urodzeniu. Z kolei jaskra wrodzona charakteryzuje się nieprawidłowościami w budowie kąta przesączania, co skutkuje na przykład:

– nadwrażliwością na światło,

– nadmiernym łzawieniem oczu,

– mimowolnymi skurczami powiek.

Ponadto, jaskra wrodzona dzieli się na: pierwotną jaskrę wrodzoną (diagnozowaną w pierwszych dwóch latach życia i obejmującą również jaskrę noworodków) i pierwotną jaskrę dziecięcą (diagnozowaną pomiędzy trzecim a dziesiątym rokiem życia). Oprócz tego, w formie wrodzonej może występować razem z wieloma wrodzonymi defektami budowy oka.

W poważnej chorobie oczu, jaką jest jaskra dziecięca, nie bez znaczenia jest czas. Choć leczenie polega przede wszystkim na zabiegu operacyjnym, poprzedzone jest farmakologią. Dopiero, kiedy ta nie wystarczy – problem rozwiązuje się chirurgicznie. Poza tym, do pozostałych, rzadszych objawów, zaliczamy między innymi: woloocze, powiększenie tęczówki, pogłębienie i powiększenie tarczy nerwu wzrokowego, zmętnienie tęczówki i finalnie uszkodzenie nerwu wzrokowego na skutek ucisku płynów na nerwy, a także naczynia krwionośne odżywiające nerw. Jaskra u dzieci przejawia się więc na wiele różnych sposobów.

Jaskra dziecięca – metody leczenia

Profesjonalne metody leczenia jaskry u dzieci i młodzieży coraz częściej koncentrują się na użyciu nowoczesnych laserów. Pomimo dostępu do klasycznej chirurgii, laser czyni terapię bezinwazyjną i jednocześnie bardzo skuteczną. Jaskra i jej pierwsze objawy mają zatem szansę na szybką i wyraźną poprawę.

Do popularnych metod leczenia jaskry u dzieci, włączamy kolejno: chirurgię oka (wiek – poniżej 1-2 roku życia), leczenie zachowawcze, a następnie w razie konieczności  leczenie operacyjne – u starszych dzieci. Do metod leczenia jaskry u dzieci poniżej drugiego roku życia zaliczamy: trabekulektomię i goniotomię, przy której to czasami wymagana jest powtórna operacja, dlatego też należy do rzadziej wybieranych przez lekarzy opcji. Goniotomii nie wykonuje się u pacjentów ze zmętnieniem rogówki oraz z beztęczówkowością. U dzieci z jaskrą wrodzoną, bez wskazania na wiek można zastosować też technikę operacyjną, zwaną trabekulotomią 360°, która przeprowadzana jest dopiero u dzieci starszych, po ukończeniu trzeciego roku życia, u których inne techniki nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Zdarza się także, że lekarze łączą trabekulektomię z trabekulotomią, jednakże dzieje się to rzadko i opinie na temat skuteczności tej metody są sprzeczne.

Pozostałe metody leczenia

Gdy jednak zastosowane wcześniej sposoby leczenia operacyjnego zupełnie się nie sprawdzą, dany pacjent ma jeszcze do wyboru proste zabiegi cyklodestrukcyjne, czyli: cyklokrioterapię lubcyklolaseroterapię, a w ostateczności – operację wszczepienia implantów. Implantami natomiast nazywamy w tym konkretnym przypadku specjalistyczne, przeciwjaskrowe systemy filtracyjne.

Jednakże nie wolno zapominać, że pierwsze objawy jaskry mogą występować już u maluchów, więc należy przyjrzeć się dokładnie pierwszym reakcjom dziecka na światło i zaobserwować ogólny wygląd oczu.

Podsumowanie

Mimo postępu medycyny i rozwoju sposobów leczenia, jaskra u dzieci nadal uważana jest za ogromne wyzwanie terapeutyczne i diagnostyczne. Jaskra nie jest więc wyłącznie „chorobą ludzi starszych” i choć objawy są pozornie niegroźne, konsekwencje mogą być poważne. Rozpoznanie problemu wcale nie jest proste, dlatego tak ważne jest, aby trafić do odpowiedniego lekarza okulisty, który zdiagnozuje chorobę i będzie znał najnowsze metody jej leczenia.

Specyfika leczenia jaskry dziecięcej jest inna, niż u dorosłych i jedynie specjalista w tejże dziedzinie da pewność, że dziecko znajduje się we właściwych rękach. Specjalistów znajdziemy, chociażby w Centrum Oka w Warszawie, gdzie wysokie standardy opieki idą w parze z wiedzą. Nie bez znaczenia jest również zaplecze techniczne i jakość proponowanych usług. Bezpieczeństwo na światowym poziomie i serdeczność w stosunku do każdego pacjenta to prawdziwa wizytówka tego miejsca.